Zastanawiasz się czym jest domena i jaką wybrać dla swojej strony?

Domena to najprościej mówiąc adres www Twojej strony, który składa się z wybranej przez Ciebie nazwy np. nazwafirmy i rozszerzenia .pl.
W tym przypadku domeną będzie nazwafirmy.pl

Nazwa

Warto, żeby nazwa, na którą się zdecydujesz była łatwa do zapamiętania dla Twoich odbiorców. Kojarzyła się z tym co robisz lub z Twoją firmą, marką.

W nazwie domeny mogą znajdować się litery, cyfry, a ze znaków tylko “-“.

Rozszerzenie

Kupując domenę możesz wykupić jedno lub kilka rozszerzeń.
Jeśli planujesz działać tylko na polskim rynku to najpopularniejszym wyborem jest .pl, ale jeśli planujesz międzynarodowe grono odbiorców warto rozważyć wykupienie domen z dodatkowymi rozszerzeniami takimi jak .com czy .eu. 

Zakup kilku najpopularniejszych rozszerzeń to również forma zabezpieczenia się przed konkurencją. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkich dostępnych rozszerzeń nie jesteśmy w stanie wykupić oraz, że domena to nazwa plus jedno rozszerzenie. Czyli chcąc wykupić nazwę z np. dwoma najpopularniejszymi rozszerzeniami musimy kupić dwie oddzielne domeny.

 

Jeśli już wiesz jakiej domeny potrzebujesz, zanim dokonasz zakupu, sprawdzić kilka rzeczy:

Czy domena jest dostępna

Wchodząc na dowolną stronę firmy sprzedającej domeny znajdziesz wyszukiwarkę domen. Tam wpisz domenę, która Cię interesuje i otrzymasz informację czy domena jest dostępna oraz jakie inne rozszerzenia dla Twojej nazwy są dostępne.

Może zdarzyć się tak, że już wcześniej ktoś wykupił domenę, o której myślisz. W takiej sytuacji mamy kilka możliwości:

  • wybór innego, dostępnego rozszerzenia, ale sprawdź koniecznie co znajduje się na stronie z rozszerzeniem, które było Twoim pierwszym wyborem! Bo jeśli np. rozszerzenie .pl jest zajęte i jest na min storna firmy z Twojej branży to istnieje ryzyko, że część z osób wpisując nazwę z przyzwyczajenia wpisze .pl, trafi w ten sposób na stronę konkurencji i już tam zostanie!
  • wymyślenie nowej nazwy
  • sprawdzenie czy domena, która nas interesuje jest do odsprzedania – zdarza się, że domeny na popularne hasła są wykupywane tylko po to, żeby odsprzedać do nich prawa nawet za kilkanaście tysięcy złotych!
Historia domeny

Gdy już wiemy, że domena jest dostępna warto sprawdzić jeszcze jej historię.

Prawo do domeny wykupuje się standardowo na rok, jeśli po tym czasie nie zapłaci się za jej przedłużenie wraca ona do puli domen ogólnodostępnych. Dlatego warto dowiedzieć się, czy ktoś już korzystał z tej domeny, a jeśli tak to jakie treści pojawiały się na tej stronie. Może się też zdarzyć tak, że istnieją jeszcze stare linki odsyłające do tej domeny. W momencie, gdy wykupisz prawo do domeny  będą one odsyłały do Twojej strony, a nie każde z takich odwołań może dobrze wpływać na nasz wizerunek!

Jak sprawdzić historię domeny? Można skorzystać np. ze strony historiastron.pl.

Zakup domeny

Jak już mamy wybraną i sprawdzoną domenę pozostaje już tylko jej zakup.

Zakup domeny to zakup prawa do jej używania oraz pierwszeństwa do wykupienia jej przedłużenia.
Nie ma więc większego znaczenia w jakiej firmie kupimy domenę.

Warto sprawdzić nie tylko ile kosztuje zakup domeny, ale przede wszystkim ile będzie kosztowało jej przedłużenie w danej firmie.

Co ważne hosting i domenę można mieć wykupione w różnych firmach.

 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze i zakupie domeny?
Napisz, pomogę!